Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Yacek z miasteczka Poczesna. Mam przejechane 40487.54 kilometrów w tym 13503.70 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 17.94 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 142558 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Yacek.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 134.05km
  • Czas 07:45
  • VAVG 17.30km/h
  • VMAX 56.30km/h
  • Podjazdy 1112m
  • Sprzęt Author Basic 2004
  • Aktywność Jazda na rowerze

W upale po Jurze i Wyżynie Miechowskiej

Niedziela, 1 lipca 2012 · dodano: 01.07.2012 | Komentarze 2

Umówiłem się dzisiaj na wypad wraz z kolegą na Wyżynę Miechowską. Jednak niesamowity upał już na początku zweryfikował nasze plany. Postanowiliśmy skrócić wycieczkę. Biorąc pod uwagę że właściwie nie mieliśmy płaskich odcinków (przewyższenie wyniosło ponad 1000 metrów) muszę stwierdzić, że był to dobry pomysł. O 5.30 wsiadam do pociągu. Po ósmej jesteśmy w Zabierzowie i ruszamy na trasę. Najpierw do Tomaszowic obejrzeć ciekawy dworek zamieniony na centrum konferencyjne.

Dwór w Tomaszowicach © Yacek


W parku go otaczającym natrafiam też na balansujące rzeźby, których twórcą jest uznany w Polsce i zagranicą artysta Jerzy Kędziora, mieszkający zresztą parę kilometrów ode mnie.

Balansująca rzeźba J. Kędziory © Yacek


W Modlnicy prawie na przeciwko siebie znajdują się dwie ciekawostki - zabytkowy dwór Konopków będący obecnie własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego i drewniany kościół. Dworek można zwiedzać ale tylko w niedzielę w godzinach 10 - 11. Zrobiłem więc tylko fotkę zza płotu a że jest on zbudowany bokiem do ulicy to wiele nie widać.

Dwór w Modlnicy © Yacek


Dwór ten pochodzi z II połowy XVIII wieku. Po ostatniej wojnie był w ruinie ale w latach 60-tych został odrestaurowany i przekazany UJ-owi.
Drewniany kościół z kolei pochodzi w połowy XVI wieku. Wzniesiony został na planie krzyża, z czasem jednak jego północna ramię zastąpiono renesansową kaplicą grobową Kucharskich.


Kościół w Modlnicy © Yacek


Teraz na chwilę zostawiamy drewniane kościoły i dworki szlacheckie by zając się fortami twierdzy Kraków z I wojny światowej. Pierwsze podejście do fortu "Tonie" kończy się niestety porażką. Teren jest ogrodzony, za bramą harcerze, którzy mimo próśb nie wyrażają zgody na, chociażby, rzut oka na zabudowania fortu. Jedziemy więc dalej. Na szczęście niedaleko jest kolejny fort - Pękowice. Trafić tam niełatwo bo brakuje jakiegokolwiek oznaczenia ale pytani miejscowi wskazują drogę do fortu. Ten chroniony nie jest więc jak to u nas jest trochę zniszczony.

Fragment fortu Pękowice © Yacek


Teraz do Zielonek. I tu czeka na nas kolejny fort - Zielonki. Ten jednak w odróżnieniu od poprzednich jest zamieniony na hotel.

Fort Zielonki © Yacek


Za to do fortu Bibice trafić nie łatwo. Znowu trzeba było pytać o drogę. Mimo że w kiepskim stanie warto do niego zajrzeć.

Fort Bibice © Yacek


W ten sposób rozstajemy się z fortami Jednak jadąc kawałeczek DK trafiamy na miejsce, które jest związane z historią Polaków z okresu wielkiej wojny.

Pomnik © Yacek


W Młodziejowicach po raz pierwszy na dzisiejszej trasie oglądamy Dłubnię. Znajdujemy też informację o zespole dworsko - parkowym. Jego stan jednak budzi niemiłe uczucia. W Starych Zagórzycach dzięki uprzejmości właścicielki zjedliśmy trochę czereśni, potem trafiały się jeszcze wiśnie i maliny. Do Goszczy dojeżdżamy niesamowicie widokową drogą. Zerkamy tu ponownie przez płot na interesujący, klasycystyczny dworek z połowy XIX wieku. To właśnie w nim w marcu 1863 roku kwaterował po walkach pod Skałą gen. Marian Langiewicz. Także tutaj ogłosił się dyktatorem powstania i złożył uroczystą przysięgę.

Dworek w Goszczy © Yacek


Kolejny nasz cel to Niedźwiedź - niewielka wieś koło Słomnik. Tu rzut oka na XV-wieczny kościół.

Kościół w Niedźwiedziu © Yacek


Kawałek dalej ciekawy pałac Wodzickich wzniesiony w 1800 roku.Stanisław hrabia Wodzicki był w latach 1815-1831 prezesem Senatu Rządzącego Rzeczpospolitej Krakowskiej.

Palac w Niedźwiedziu © Yacek


Ten sam pałac od strony ogrodu © Yacek


W Słomnikach zaglądamy na rynek z ciekawym kościołem z II połowy XIX wieku.

Kościół w Słomnikach © Yacek


Nazwę Słomniki najczęściej wywodzi się od Szłomników czyli wytwarzających hełmy, warto jednak wiedzieć, że w języku staropolskim "słomny" znaczyło też " nie dający ziarna" z czego wywodzi się dzisiejsza słoma. Tutaj też Tadeusz Kościuszko 5.IV.1794 roku wydał odezwę do narodu zaczynając ja od słów "Narodzie! Podnieś ducha twojej odwagi..."Wreszcie także tutaj po raz pirwszy przywdział chłopską sukmanę podkreślając tym samym uznanie dla kosynierów i ich postawę w bitwie pod Racławicami.
Ze Słomnik jedziemy do Sieciechowic - to już dolina Dłubni. Także wśród pól.


Do Sieciechowic © Yacek


Od razu w oczy rzuca się kościół z oryginalną drewnianą bramą - dzwonnicą.

W Sieciecowicach © Yacek


W Grzegorzewicach Wielkich zerkamy na kolejny zespół pałacowo-parkowy.

Pałac w Grzegorzewicach © Yacek


W Wysosicach z kolei oglądamy romański kościół wzniesiony na przełomie XII/XIII wieku.

Romański kościół w Wysosicach © Yacek


Warto w nim zwrócić uwagę na charakterystyczne, romańskie otwory okienne w wieży

Romańskie okno © Yacek


oraz oryginalny detal architektoniczny

W kościele wysosickim © Yacek


W Imbramowicach moją uwagę przykuła oryginalna, owalna kapliczka.

Kapliczka w Imbramowicach © Yacek


W Glanowie właściciel pozwolił nam wejść i obejrzeć tamtejszy dworek. Co prawda tylko z zewnątrz ale i za to mu dziękujemy.

Dworek w Glanowie © Yacek


Z Zarzecza do Kielbarku zrobiono fantastyczną, asfaltową i bardzo widokową drogę. Na starszych mapach może jej nie być ale polecam przejechać się nią. Cudo.

Drogą do Kielbarku © Yacek


Przy tej drodze znajduje się też nieczynny kamieniołom z piecem wapienniczym.

Z kolegą. W tle piec wapienniczy © Yacek


W Rodakach rzut oka na tamtejszy kościółek

Kościół w Rodakach © Yacek


i przez rezerwat "Góra Chełm" do Hutek-Kanek

Na Górze Chełm © Yacek


i Rokitna Szlacheckiego. Stamtąd przez las do Kazimierówki

Ciekawe drzewo - Kazimierówka © Yacek


skąd dojazd na stację do Zawiercia. Tu wycieczka dobiegła końca.
W naszej pamięci zapisze się nie tylko niesamowity skwar i liczne, strome podjazdy ale przede wszystkim fantastyczne widoki.


Po drodze © Yacek


Okolice Imbramowic © Yacek






Komentarze
robd
| 18:52 sobota, 7 lipca 2012 | linkuj No, piękny dystans na taką pogodę.
Ciekawa wycieczka.
anwi
| 10:01 niedziela, 1 lipca 2012 | linkuj Bardzo ciekawa trasa.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa esciu
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]